PŚ Lahti/ Kamil Stoch nokautuje rywali!

Trzykrotny Mistrz Olimpijski nie miał sobie równych w niedzielnym konkursie indywidualnym Pucharu Świata w Lahti. Orzeł z Zębu odniósł tym samym 27 zwycięstwo w karierze i powiększył swoje prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Stoch wygrał z przewagą 28,2 punktu nad Niemcem Markusem Eisenbichlerem, co jest największą przewagą nad drugim zawodnikiem jaką osiągnął w swojej dotychczasowej karierze. Podium uzupełnił Austriak Stefan Kraft.

Polak oddał dwa fenomenalne skoki o długości 132 m oraz 134 m. Już po pierwszej serii prowadził nad Ryoyu Kobayashim o 13,5 punktu, pokazując rywalom że jest murowanym kandydatem do zwycięstwa. Na drugim stopniu podium stanął Markus Einsebichler (124,5 m, 129,5 m), a Kraft przegrał z nim jedynie o 0,1 punktu (124 m, 128,5 m). Mało brakowało, a na podium mielibyśmy dwóch Polaków - czwarte miejsce zajął Dawid Kubacki (124 m, 127,5 m), który atakował podium z szóstej pozycji ale ostatecznie do ,,medalu'' zabrakło niecałych trzech punktów. Piąty był Andreas Stjernen, a kolejne miejsca zajęli bracia z Japonii - Ryoyu i Junshiro Kobayashi. Za nimi uplasowali się dwaj Niemcy: Andreas Wellinger i Karl Geiger. Z kolei na 10. miejscu został sklasyfikowany Johann Andre Forfang.

Wszyscy Polacy awansowali do serii finałowej. Jakub Wolny ukończył zawody na 26. miejscu. W drugiej dziesiątce wylądowali trzej nasi reprezentacji: Stefan Hula na 17. pozycji, Piotr Żyła na 16. pozycji, a Maciej Kot zajął dziś 14. miejsce.

Już za tydzień rozpocznie się norweski turniej o nazwie Raw Air, podczas którego skoczkowie rywalizować będą w Oslo, Lillehammer, Trondheim i Vikersund. W weekend zawody zagoszczą w Oslo - w sobotę konkurs drużynowy, a w niedzielę indywidualny.